Dlaczego filmom potrzebna jest postprodukcja

Nieważne, jak realistyczne są ostateczne rezultaty, film jest tworem człowieka, który inkorporuje w sobie bardzo liczne elementy, usiłując osiągnąć jedną, spójną, a przede wszystkim wiarygodną całość. Z tego właśnie powodu konieczna okazuje się postprodukcja dźwięku i wielu innych elementów takich produkcji, gdyż głos i efekty nagrywanie podczas kręcenia poszczególnych scen rzadko są zadowalającej jakości, a przynajmniej na profesjonalne standardy.

Czy poprawki dźwięku to standard w przemyśle filmowym?

Filmy to naprawdę duże przedsięwzięcia, które, aby okazać się sukcesem, często wymagają inwestycji równie dużych kwot pieniędzy. To zrozumiałe, że osoby odpowiedzialne za takie projekty starają się dopiąć je na ostatni guzik, nie stroniąc od ich intensywnej obróbki już po nakręceniu. Można powiedzieć, że postprodukcja dźwięku powinna towarzyszyć każdemu projektowi, który chce być uznany za profesjonalny – jest to minimum, które należy spełnić.

Więcej dowiesz się na fdrstudio.pl.

Czy postprodukcja dźwięku to duży wydatek?

Jak w przypadku samego kręcenia filmu, ciężko jest jednoznacznie ustalić koszty, z jakimi związana byłaby postprodukcja dźwięku. Można jednak jednoznacznie stwierdzić, że niezależnie od tego, z której strony się na takie przedsięwzięcie spojrzy, warto zainwestować odrobinę więcej pieniędzy, aby uzyskać faktycznie satysfakcjonujące efekty. Film, który posiada oczywiste wady i niedociągnięcia, nie zostanie przeoczony przez żadnego, szanującego krytyka. Należy zaznaczyć, że oprawa audio jest niemal równie istotna, co sama strona wizualna filmu – nie wolno zatem stawiać na półśrodki, nawet przy perspektywie zaoszczędzenia pieniędzy!